44 647 24 43 | 664 372 432 ewa.teleman-bajer@notariusze.lodz.pl

Witamy na naszym blogu! Dzisiaj skupimy się na temacie pełnomocnictw notarialnych – jednym z fundamentalnych narzędzi w prawie, które umożliwiają osobom upoważnienie innych do działania w ich imieniu. W tym poście dowiesz się, co to jest pełnomocnictwo notarialne, kiedy jest potrzebne i jakie są jego rodzaje.

Co to jest Pełnomocnictwo Notarialne? Pełnomocnictwo notarialne to dokument prawny, w którym jedna osoba (pełnomocnik) otrzymuje uprawnienia do działania w imieniu innej osoby (mocodawcy). Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy mocodawca nie może osobiście załatwić spraw prawnych lub biznesowych.

Rodzaje Pełnomocnictw:

 1. Pełnomocnictwo Ogólne: Upoważnia do szerokiego zakresu działań w imieniu mocodawcy.
 2. Pełnomocnictwo Szczególne: Ogranicza się do konkretnych czynności, np. sprzedaży nieruchomości.
 3. Pełnomocnictwo do Jednorazowej Reprezentacji: Dotyczy jednorazowej czynności, po której pełnomocnictwo traci ważność.

Dlaczego Ważne jest Notarialne Poświadczenie Pełnomocnictwa?

 1. Wiarygodność: Notarialne poświadczenie zapewnia autentyczność dokumentu.
 2. Pewność Prawna: Zabezpiecza przed możliwością podważenia ważności pełnomocnictwa.
 3. Wymóg Prawny: W niektórych przypadkach, jak przy transakcjach dotyczących nieruchomości, pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie.

Proces Uzyskania Pełnomocnictwa Notarialnego:

 1. Wizyta u Notariusza: Zarówno mocodawca, jak i pełnomocnik powinni udać się do kancelarii notarialnej.
 2. Określenie Zakresu Pełnomocnictwa: Mocodawca określa, do jakich działań upoważnia pełnomocnika.
 3. Sporządzenie Dokumentu: Notariusz sporządza dokument pełnomocnictwa.
 4. Podpisanie i Poświadczenie: Mocodawca podpisuje dokument w obecności notariusza, który poświadcza jego tożsamość i zgodność woli.

Ważne Aspekty Pełnomocnictwa Notarialnego:

 • Okres Ważności: Pełnomocnictwo może być czasowe lub bezterminowe.
 • Odwołanie Pełnomocnictwa: Mocodawca może w każdej chwili odwołać pełnomocnictwo.
 • Koszty: Opłaty notarialne mogą różnić się w zależności od kancelarii i rodzaju pełnomocnictwa.

Podsumowanie: Pełnomocnictwo notarialne to kluczowy dokument w wielu aspektach życia prawnego i biznesowego, zapewniający pewność i bezpieczeństwo transakcji. Ważne jest, aby zrozumieć jego rodzaje i proces uzyskania.

Zachęcam do dyskusji: Czy kiedykolwiek korzystaliście z pełnomocnictwa notarialnego? Jakie były Wasze doświadczenia?

Kancelaria Notarialna z Piotrkowa Trybunalskiego notariusz Ewy Teleman-Bajer to miejsce, w którym załatwisz czynności notarialne. Kancelaria Notarialna notariusz Teleman-Bajer została powołana do dokonywania czynności, którym strony są zobowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Kancelaria Pani Notariusz działa na terenie Piotrkowa Trybunalskiego gminy Piotrków Trybunalski oraz powiatu piotrkowskiego od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.30 a 17.00. W internecie znajdziesz nas łatwo po następujących frazach: Notariusz Piotrków Trybunalski, notariusze Piotrków Trybunalski, Kancelaria Notarialna Piotrków Trybunalski, kancelarie notarialne Piotrków Trybunalski, Czynności notarialne Piotrków Trybunalski, notariusz Moszczenica, notariusz Rozprza.