44 647 24 43 | 664 372 432 ewa.teleman-bajer@notariusze.lodz.pl

Witajcie na naszym blogu! Dzisiaj skupimy się na jednym z najważniejszych dokumentów w prawie cywilnym – akcie notarialnym. Akt notarialny to podstawowe narzędzie, które zapewnia bezpieczeństwo prawną wielu transakcjom i umowom. W tym poście wyjaśnimy, czym jest akt notarialny, jakie ma znaczenie i kiedy jest wymagany.

Co to jest Akt Notarialny? Akt notarialny to dokument sporządzany przez notariusza, który jest urzędnikiem publicznym. Notariusz nie tylko przygotowuje dokument, ale również poświadcza tożsamość stron, ich świadomość i zgodność ich woli z treścią dokumentu, a także zgodność dokumentu z obowiązującym prawem.

Dlaczego Akt Notarialny jest Ważny?

 1. Pewność Prawna: Akt notarialny zapewnia pewność prawną – dokument jest trwały i precyzyjny, co minimalizuje ryzyko sporów w przyszłości.
 2. Poświadczenie Tożsamości i Woli Stron: Notariusz potwierdza, że strony są tymi, za kogo się podają i że dokonują czynności prawnej świadomie i dobrowolnie.
 3. Zgodność z Prawem: Notariusz sprawdza, czy treść umowy jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Kiedy jest Wymagany Akt Notarialny? Istnieją sytuacje, w których akt notarialny jest wymagany przez prawo, na przykład:

 • przy sprzedaży nieruchomości,
 • przy ustanowieniu hipoteki,
 • przy sporządzaniu testamentu.

Jak Wygląda Proces Sporządzania Aktu Notarialnego?

 1. Przygotowanie Dokumentacji: Przed wizytą u notariusza, strony powinny przygotować wymagane dokumenty, np. dowody osobiste, dokumenty dotyczące transakcji.
 2. Spotkanie u Notariusza: Notariusz weryfikuje tożsamość stron, ich zdolność do dokonania czynności prawnej i ewentualne pełnomocnictwa.
 3. Odczytanie i Akceptacja Aktu: Notariusz odczytuje projekt aktu, wyjaśnia jego treść i skutki prawne. Strony mogą wnosić poprawki.
 4. Podpisanie Aktu: Po akceptacji treści, strony podpisują akt w obecności notariusza.
 5. Rejestracja i Przechowywanie: Notariusz rejestruje akt w swoim repertorium i przechowuje kopię dla celów archiwalnych.

Podsumowanie: Akt notarialny to kluczowy element w wielu ważnych transakcjach prawnych, zapewniający bezpieczeństwo i jasność prawna. Jego sporządzenie wymaga staranności i zrozumienia zarówno przez strony transakcji, jak i przez notariusza.

Zachęcam do dyskusji: Czy mieliście kiedyś do czynienia z aktem notarialnym? Jakie były Wasze doświadczenia z tym procesem?

Kancelaria Notarialna z Piotrkowa Trybunalskiego notariusz Ewy Teleman-Bajer to miejsce, w którym załatwisz czynności notarialne. Kancelaria Notarialna notariusz Teleman-Bajer została powołana do dokonywania czynności, którym strony są zobowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Kancelaria Pani Notariusz działa na terenie Piotrkowa Trybunalskiego gminy Piotrków Trybunalski oraz powiatu piotrkowskiego od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.30 a 17.00. W internecie znajdziesz nas łatwo po następujących frazach: Notariusz Piotrków Trybunalski, notariusze Piotrków Trybunalski, Kancelaria Notarialna Piotrków Trybunalski, kancelarie notarialne Piotrków Trybunalski, Czynności notarialne Piotrków Trybunalski, notariusz Moszczenica, notariusz Rozprza.